Jak rozpocząć sprzedaż internetową w Rumunii?
Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak rozpocząć sprzedaż internetową w Rumunii, spójrzmy na potencjał tamtejszego rynku e-commerce. W 2019 roku łączna wartość rumuńskiego e-biznesu wyniosła 2,74 miliarda euro, a udział ecommerce to 1,6 miliarda euro. Warto dodać, że stały dostęp do internetu posiada 62% gospodarstw domowych, a do 2024 roku wskaźnik wzrośnie do 69,2%. Stale rosną też płace mieszkańców Rumunii, co mocno przekłada się na wzrost konsumpcji w internecie. Te liczby przemawiają za wejściem w rumuński e-commerce.
Sektor sprzedaży e-commerce w Rumunii
Na koniec 2018 roku w Rumunii działało ponad 35 000 sklepów internetowych z domeną .ro. Rumuński rynek e-commerce jest specyficzny. Ruch w tradycyjnych e-sklepach nie jest duży. Wynika to z faktu, że w Rumunii większość sprzedawców stawia na obecność w serwisach marketplace, dlatego sklepy internetowe nie są tak istotne w lokalnym e-handlu.
Rumuńscy konsumenci również wolą dokonywać zakupów na platformach sprzedażowych. Najchętniej wybierane przez klientów marketplace w Rumunii to:
- eMag.ro – początkową formą tej platformy był sklep internetowy, w którym można było nabyć komputery oraz sprzęt biurowy. Obecnie znaleźć tam można wszystko od kosmetyków, po książki, kończąc na artykułach spożywczych,
- AliExpress – rosnąca w siłę, chińska platforma sprzedażowa, założona w 2010 roku. Zyskała wielu fanów dzięki atrakcyjnym ofertom cenowym,
- Amazon – amerykański gigant, który zaczął jako księgarnia internetowa, a na dzień dzisiejszy jest największym marketplace na świecie.
Do najpopularniejszych sklepów należą Altex.ro, Evomag.ro, Flanco.ro, Cel.ro oraz Elefant.ro i F64.ro. W kwestii wyszukiwarki internetowej obywatele Rumuni nie odbiegają upodobaniami od Polaków i stawiają na Google (rumuńska wersja). Najpopularniejszą porównywarką cen jest Campari.ro.
eMag.ro – lider sprzedaży internetowej w Rumunii
Rumunia – tak jak inne państwa – posiada wiele witryn e-commerce, na których konsumenci mogą poszukiwać upragnionych produktów. eMag względem popularności jest rumuńskim odpowiednikiem polskiego Allegro. W serwisie eMag.ro sprzedaż prowadzić mogą osoby prywatne jak i przedsiębiorcy internetowi. Ciekawą możliwością platformy eMag jest jej outletowa wersja, która oferuje swoim użytkownikom wiele rozmaitych produktów w atrakcyjniejszych cenach. Rumuńscy internauci cenią sobie opcję łatwego porównywania cen oraz cech produktów. Platforma eMag zauważyła ten trend i udostępniła konsumentom funkcjonalne porównywarki towarów
Wykorzystaj BaseLinkera i wejdź na rynek e-commerce w Rumunii
Dla każdego sprzedawcy e-commerce, który planuje ekspansję na rumuński rynek, eMag to konieczność. W całym procesie na pomoc przychodzi BaseLinker. Wśród setki dostępnych integracji, posiada również możliwość pełnej integracji z tym marketplace. Dzięki temu sprzedawca może bez problemu wystawić produkty sprzedawane w Polsce również na rumuńskiej platformie sprzedażowej. Zarządzanie sprzedażą będzie odbywało się z użyciem jednego panelu administracyjnego. Sprzedawca zyska czas potrzebny na obsługę wielu kanałów sprzedaży, dzięki automatyzacji z BaseLinkerem.
W jaki sposób obywatele Rumuni robią zakupy online?
Konsumenci w każdym kraju posiadają odmienne preferencje zakupowe. Różne są także upodobania w zakresie płatności elektronicznych oraz tradycyjnych. W jaki sposób obywatele Rumunii robią zakupy online? O tym poniżej.
Czym kierują się rumuńscy klienci e-commerce?
Sąsiedzi Serbów z Półwyspu Bałkańskiego bardzo cenią sobie czas wysyłki – dostawa zakupionego towaru musi być możliwie najszybsza. Jest to, jeden z kluczowych aspektów, jakie należy uwzględnić podczas planowania ekspansji zagranicznej. Ważniejszym jednak od czasu dostawy czynnikiem dla rumuńskich konsumentów jest atrakcyjna cena.
Dodatkowo Rumuni zwracają dużą uwagę na szczegółowe opisy produktów oraz możliwość ich porównania. Każdy sprzedawca musi zadbać o to, aby jego oferta podczas zestawiania asortymentu była atrakcyjna nie tylko cenowo, ale również wizualnie zachęcała potencjalnego klienta. Tłumaczenie ofert w tym przypadku powinno być wykonane dokładnie i z głową.
Najpopularniejsze branże ecommerce w Rumunii
Do najpopularniejszych towarów sprzedawanych na rumuńskim e-commerce należą produkty z kategorii elektronika, odzież oraz szeroko pojęta moda. Do kolejnych, najczęściej kupowanych produktów należą zabawki oraz artykuły dla hobbystów. Analitycy Statisty przewidują, że dynamiczny wzrost popularności w najbliższych latach przeżyją kategorie produktów związanych z jedzeniem, higieną osobistą oraz wyposażeniem wnętrz.
Najczęściej wybierane metody płatności na rumuńskim rynku e-commerce
Dla niektórych zaskakujący może być fakt, że zdecydowana większość obywateli Rumuni preferuje metodę płatności w postaci kart przedpłaconych – 70%. Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się również e-portfele – 6%. Gdyby jednak zapytać Rumunów, jakiego sposobu płatności oczekują podczas dokonywania zakupów online, to 88% odpowiedziałaby, że za pobraniem.
Zacznij sprzedaż internetową w Rumunii z Ecommerce Revolution!
Dynamiczny rozwój rumuńskiego e-commerce ze względu na większą obecność obywateli tego kraju w internecie oraz wzrostu płac to zachęcające warunki dla każdego internetowego przedsiębiorcy. Aby zacząć sprzedaż na rumuńskim marketplace eMmag.ro, wystarczy jedynie założyć na nim konto. Dla ambitnych sprzedawców zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie sprzedaż za pomocą BaseLinkera. Możliwość integracji z wieloma platformami sprzedażowymi nie tylko ułatwia pracę przedsiębiorców, ale również otwiera drogę na zagraniczne rynki.
Klienci Ecommerce Revolution, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na zagranicznych rynkach, mogą skorzystać z konsultacji z ekspertami e-commerce. Setki wdrożonych integracji zagranicznych i tona wiedzy o tamtejszych rynkach pozwalają nam przeprowadzić sprzedawców przez proces wejścia na nowy rynek od A do Z. Projektujemy procesy automatyzacji sprzedaży oraz znajdujemy rozwiązania dla problemów, z którymi borykają się firmy z sektora e-commerce. Skontaktuj się z nami!